En İyi Termal Macunlar

En iyi termal macunlar nelerdir?

Özellikle sıcak çalışan bir CPU’nuz varsa veya biraz hız aşırtma yapmayı düşünüyorsanız, kaliteli bir termal macuna yatırım yapmak mantıklı olacaktır. Thermal Grizzly, Arctic ve Noctua gibi markaların çeşitli termal bileşenleri piyasada mevcuttur, ancak doğru olanı seçmek kafa karıştırıcı olabilir. Seçiminizi kolaylaştırmak için bu yazıda en iyi termal macunlar hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Thermal Grizzly Kryonaut

Mükemmel ısı iletkenliği sağlayan en iyi performans gösteren macunlardan biridir. Sistemi güçlü ve çabuk ısınan CPU ve GPU kullananlar için etkili bir macundur.

Thermal Grizzly markası piyasada birkaç termal macuna sahiptir, ancak sizin için seçtiğim termal macun üst düzey bir macun olan Kryonaut’tur. 12.5 W/mk’de son derece iletkendir ve su soğutma sistemleri de dahil olmak üzere büyük veya karmaşık soğutma cihazlarında bile ısıyı kolay ve hızlı bir şekilde taşıyabilir. Soğutma potansiyeli açısından en iyi macunlardan biridir ve oyuncular ile hız aşırtmacılar arasında favoridir. Bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız ve zaten hız aşırtma veya ince ayar performansına yoğun bir şekilde yatırım yaptıysanız, Kryonaut kesinlikle fiyatına göre sizlere istediğiniz performansı verecektir.

Noctua NT-H1

Güvenilir ve uygun maliyetli bir macundur ancak Türkiye’de çok fazla satıcısı olmadığı için çok fazla bilinmeyen bir macundur.

Noctua’nın NT-H1’i düzeyde var olan bir termal macundur. 150’den ödül ve tavsiye ile en iyilerden biri kabul edilir, tercih edilen bir macundur. Kuruyken kolaylık temizlenebilir. Üç yıl boyunca işlevini yerine getirmektedir.

Arctic MX-5

Thermal Grizzly Kryonaut için daha iyi bir fiyata sahiptir. Piyasada çokça bilinen ve kullanılan bir macundur. Günümüzde korsan üretimi olan ve internet üzerinden alınırken dikkat edilmesi gereken bir modeldir. Orijinal yerine korsan bir Arctic MX-5 almanız durumunda cihazınızın performansı düşecektir ve ilerleyen zamanlarda macun ısı iletkenliğini yapmayacağı için cihazınızı kullanılmaz hale getirecektir.

Popüler MX-4 için bir güncelleme olan yeni Arctic MX-5, her şeyi yepyeni bir seviyeye taşıyor. Güncellenen formül, öncekinden daha düşük bir viskoziteye sahiptir ve CPU’lardan, GPU’lardan ve hatta güç yarı iletken bileşenlerinden düşük termal direnç ve verimli ısı dağılımı sağlamak için karbon mikro parçacıkları kullanmaya devam eder. Arctic ayrıca bu termal macunun CPU ve soğutucu taban arasında 4 santigrat derece sıcaklık farkı sunabileceğini test etti ve önerdi.

Thermal Grizzly Conductonaut

En iyi sıvı metal bazlı termal bileşiktir, Diğer macunlara göre çok fazla performans ve soğutma isteyen kullanıcılar kullanabilir. Donanım hakkında pek bilgisi olmayanların sıvı metal kullanması risklidir, herhangi bir kart üzerine sıvı metal temas ederse cihazına kalıcı hasar verebilir. Güçlü cihazlar için kullanılması daha mantıklıdır.

Sıvı metal, mevcut herhangi bir termal macunla karşılaştırıldığında en iyi performansı sunar ve Thermal Grizzly Conductonaut, 73 W/mk’lik nominal termal iletkenliği ile bunu kanıtlar. Bakır ve nikel ile iyi çalışması gerekirken, alüminyum ile sıvı metal kullanmak kötü tepki verebileceği ve amaçlanan işini yapmayacağı için iyi bir fikir değildir. Bu nedenle CPU’nuzu sıvı metal ile soğutmaya çalışmadan önce uygun araştırma yapmanız şiddetle tavsiye edilir. GPU ve CPU’nuza sıvı metal uygulamak zor ve sabır isteyen bir uygulamadır yanlış bir durumda çıkarılması zordur.

Gelid GC-Extreme

Piyasada rekabetçi bir fiyata sahiptir ve yüksek ısı iletkenliği ve performans sunar. Uygun fiyatlı ve performans isteyen kullanıcılar için uygundur.

Gelid’in GC-Extreme ürünü, daha üst düzey bir ürün isteyen ancak Kryonaut gibi en tepede bir şey elde etmek için yeterince yatırım yapmamış olanlar için iyi bir seçimdir. 8,7 W/mk termal iletkenlik derecesine sahip GC-Extreme, 1 gram, 3.5 gram ve 10 gram boyutlarında mevcuttur ve yeni ambalajı ile kolay uygulama imkanı sunar.

Corsair XTM50

İlk kez termal macun uygulayacak kullanıcılar için uygundur. Piyasada diğer macunlara göre fiyatı biraz daha yüksektir.

Corsair, çevre birimleri ve soğutma donanımı yanı sıra termal macunda üretiyor. XTM50, tüm süreci çok daha kolay hale getiren uygulama şablonu ve kartı ile birlikte gelen Corsair’in yüksek performanslı macunudur. Termal macunun nasıl uygulanması gerektiğinden emin olmayan amatör ve ilk kez bilgisayar kuranlara hitap eden bir üründür. En iyi termal macun değil, ancak ortalama olan 5 W/mk’lik bir termal iletkenlik derecesine sahiptir. Piyasada 5 gram ve 3 gram olarak satışı sunulmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir